Yaşam Koçluğu

DİNLEMEYE SABRIN VAR MI?

Temmuz 15, 2018

Dünyaya çığlıklar eşliğinde geldiğimizden midir bu alelacele kelimeleri sıralayıp, sonrasında kulaklarımızı tıkamamız her  şeye?

Hâlbuki ki sorduğumuz sorulara cevap almayı bile unutuyoruz…Mutlu bir evlilik, iyi bir anne-baba-kardeş, başarılı bir çalışan olmak için sihirli bir dokunuş ararız ya, işte size bu kapıyı aralayacak muhteşem anahtarı teslim ediyorum.

Bazen hoşumuza gitmeyecek, bizi şaşırıştan cümleler duyabiliriz. Anlamsız, sinir bozucu ve hatta kaba gelebilir. Ancak kendimize şunu hatırlatmalıyız; bu onun özgürlük alanı, bana hakaret etmiyor. Belki de şimdilik yapabileceğinin en iyisi budur, belki kelime hanesinden panikle ancak o kelimelere ulaşabilmiştir. Ve kim bilir belki yüreği öyle derin, öyle yoğundur ki, bu aslında bir haykırıştır, bizim bir türlü duyamadığımız.

Şimdi onu özgür bırakmalı, derin bir sessizlik içerisinde gözlerine, kelimelerine ve vücut hareketlerine dokunmalı… Şu zamana kadar dinlediğimizi sanıp, savurduğunuz her bir cümleyi yerden kaldırıp alın, öpün, koklayın! Karşınızdaki insana ‘konuşma’ kendinize ‘dinleme’ fırsatı vermek aslında sizin için bir şans, o kelimelerde bir aynaya bakar gibi kendinizi, yansıttıklarınızı görmüş olabilirsiniz…

Derinden dinlemek, kalbinizi açmayı gerektirir. Sevdiğiniz biri konuşmaya başladığında bir kelimeyi cımbızla çekip çıkarmaya çalışmayın, bırakın devam etsin, ve o konuşmaya devam ederken sizde takılıp kalmayın. Kafanızın içinde kurarak ilerleyemez, perdenin arka tarafını göremez, en önemlisi aslında ne söylediğini hiç anlayamadan gidersiniz… Kaçırdığınız şeyler sadece kelimeler olmaz; hayatlar, anlar ve yaşanabilecek bir sürü güzellikler yok olup gider.

Sevdiğiniz insanı dinleyin. Kelimeleri, kalbinin yaralarını yansıtacaktır…

BİLİYOR MUSUN;

  • Dinlediklerimizin sadece 1/4 ü aklımızda kalıyor.
  • Dinlerken en çok egomuz ile savaş veriyoruz. Karşımızdaki konuşurken biz, ne söyleyeceğimizi derlemeye çalışıyoruz.
  • Dinlemek için sabır ama en önemlisi istek gerekir.
  • Sadece kaybetmekten korktuğumuz şeyleri dinlerken dikkat kesiliriz. Ancak her şekilde dinlediğimiz şeylerin yüzde 70-90’ını yanlış anlıyoruz.

 

   KONUŞMAK BİR GEREKSİNİM, DİNLEMEK İSE BİR SANATTIR.

                                                                                                                      GOETHE

 

 Bir insanla bağ oluşturmanın en temel ve güçlü yolu dinlemektir. Sadece dinleyin… Belki de birbirimize verdiğimiz en önemli ve değerli şey   dikkatimizdir. Sevgi dolu bir sessizlik en iyi niyetli sözlerden bile daha güçlü bir iyileştirici ve bağlayıcıdır.

                                                                                                       RACHEL NAOMİ REMEN

 

Bunları da beğenebilirsin ...

Henüz yorum yapılmadı :( Yorum yapmak ister misin ?

    Cevap bırakın