Uncategorized Yaşam Koçluğu

ÖZGÜRLÜĞÜ ARARKEN KAFESLERE SIĞINDIK

Temmuz 19, 2018

Demek ki zihin ne ileriye ne de geriye bakar. Mutluluğumuz yalnızca şu andır.

GOETHE

Yüzyıllar boyu insan, arayış içerisinde oradan oraya savrulurken zaman geldi özgürlüğüne hasret kaldı, oysa yola çıkarken onu bulmak umuduyla girmediği şekil, çalmadığı kapı, takip etmediği kişi kalmadı.

Doğdu, büyüdü, öğrendi ama bulamadı. Geçmişindeki o mutlu çocuğun kahkahalarını özlerken, bir kendi içine bakmak aklına gelmedi. İnsan, modern çağın ışıltısına doğru sorgulamadan koşarken unuttuğu çocuk, çok derinlere gömüldü.

Hayatın ışığı yalın, temiz, koşulsuz ve benzersizdir. Özgürlük ancak orada var olur! 

İnsan kararlarını özgürce verdiğini sanırken o kölelikten başka bir köleliğe adım atıp durdu, bunun adına da modern hayat dedi. ‘Seçimlerini’ tatmin etmek için üzerine uymayan kalıpların içerisinde kendi doğasına küskün düştü. En iyi okulların listesini tutu, kendi toprağında yetişmeyecek bitkilere can verme özentisiyle en güncel ne ise, yaratmaya çalıştı, özüne uymayan unvanlara sığındı, mutlu olacağını sandı, modayı takip etti kendi seçimi sandı, kendi seçimi sandığı dayatmaların çizgisinde kurdu hayatını, özgürüm  zannetti! 

İnsan özgürlüğü ararken kaybetti ahlakı, benim seçimlerim diyerek var olabileceğini sandı cennet diyarların, yüzyıllık geçmişi çağ atlamak diyerek hor gördü… İnsan şimdi, özgürlüğü ararken üzerine giyindiği kıyafetlerin arasında mutluluğa hasret, onu arıyor!

Mutluluk her gün kalbinde filizlenen bir çiçek gibi saf ve masum olandır, onu yeşertecek toprağın yoksa bulamazsın…

Özgürlük özünde! 

 

Dostluk ve şükran ile…

 

Bunları da beğenebilirsin ...

Henüz yorum yapılmadı :( Yorum yapmak ister misin ?

    Cevap bırakın