Sağlıklı Yaşam

EV YEMEĞİ

Temmuz 24, 2018

Anne akşam yemekte ne var?  

Hanım bugün ne pişirdin?

Soruları eşliğinde hızlıca masanın etrafında doluşulan sofralarda bereket ve sağlık varmış!

Günümüz yoğun iş hayatı, bizi mutfaklardan uzak tuttu epeydir, bu süreçte bize kolay gelen fakat sonrasında geri dönüşümü ağır olan hazır gıda tüketimi gittikçe arttı… Mutfaklardan uzak kaldıkça, sağlığımız bize küskün hale geldi.

Hâlbuki bir düşünsenize tencerenin içerisinde soğuk sıkım zeytinyağı eşliğinde yanmadan karamelize olan soğan, peşi sıra eklenen mevsim sebzelerinin çıtırdaması, üzerine eklenen çeşitli baharatların eşliğinde o enfes kokunun mutfaktan tüm eve yayılması…

Mutfakta yaşam var!

Bazan tek başına mutfak tezgahı terapi odası olur, radyondan sevdiğin bir müzik eşliğinde, tahta kaşığın elinde çevirirsin düşüncelerini tencerenin dibinde!

Ve zaman zaman

sevdiğin adam mutfakta sergilerken sana hünerlerini, aşk ateşini yakarsınız birlikte!

Belki bir gün gelir annen alır elinden bıcağı, ben böyle mi gösterdim sana diyerek koyulur işe, yeni baştan öğreniverirsin soğan doğramayı!

Dostların gelir, lafın belini kırarken taşırırsınız kahveyi de bozuntuya vermez içersiniz!

Minik bebeğinle en yakın yer olur orası , hamurlardan oyunlar kurarsınız birlikte!

Mutfak ögretir, dinlendirir, bereketlendirir!

İşte bunlara hürmetle bugün yemeğimizde, fırında pişirdiğimiz sebze güveç var.

Tarif işte burada; 

Tenceremizin içerisinde yarım çay bardağı soğuk sıkım z.yağının üzerine büyük boy soğan dilimlerini yerleştiriyoruz, patates, patlıcan, kabak, havuçları üst üste sıralayıp en üste bahçeden topladığımız domatesleri ekliyoruz. Kalan domates suyuna tuz, karabiber ve sevdiğimiz baharatlar eşliğinde ilave ediyoruz. Sağlık tenceresi fırına girmeye hazır! Piştikten sonra üzerine keçi kaşarı rendeleyerek servis yapabilirsiniz.

Dostluk ve şifa ile…

 

 

Bunları da beğenebilirsin ...

Henüz yorum yapılmadı :( Yorum yapmak ister misin ?

    Cevap bırakın