Yaşam Koçluğu

HERKES İÇİN DEĞİŞMEYE KALKARSAK BİZ NE OLACAĞIZ?

Ağustos 30, 2018

Günümüz dünyasında çok sık değişen eşyalarımız gibi çevremizde değişiyor. Zaman ve mekan kavramlarının sonuna yaklaştığımız bu çağda, insanın kişilik bunalımına girmesi an meselesi!

Bir tarafta; kimse için taviz verme, nasihatleri, bir yanda mecbur ayak uyduracaksın emirleri arasında nasıl yolunu bulacaksın? İşte tam da bu noktada ‘denge’ dediğimiz öz kişilik mahkemesi devreye giriyor.

İlişkilerimizde karşımızdakinin hassasiyetleri ve bizim sınır noktalarımız arasında çerçevelenen bir arazi üzerinde duracağız. Aksi takdirde ilişkilerde iletişim yerine rekabet ötesine geçilemez. 

Bilirsiniz, toplum içerisinde bulundukları ortama göre sürekli renk değiştiren insanlar vardır, bukalemunlara benzetilirler, halbuki güzelim hayvanlara nasıl haksızlık yapıyoruz öyle!

Bukalemun, belli etmek istedikleri duygulara göre doku değiştirirken, insan saklamaya çalıştıklarından değiştirir rengini…

Sonrasında tamamen mor rengine bürünmemek için iyice belirlemek gerek bazı şeyleri.

Kişiliğimiz, yani bizi biz   yapan özelliklerimizi değiştirmekle, davranış biçimlerimizi değiştirmek aynı değildir. İlişkilerimizde, bizler için öncelikle önemli olan kişilerin rahatsızlık duyduğu, zarar gördüğü ya da hassasiyet yaşadığı noktalarda dikkat etmek, değişim göstermek aranızdaki iletişime ve tabi kişiliğinize olumlu olarak yansıyacaktır. Bazı insanlar vardır ki, aile gibi, sizi siz yapan yapıların önemli bir parçasıdır ve onlar için yaptıklarınızı taviz vermek olarak değerlendirmemelisiniz.

Belki de konunun özetine gelecek olursak, iş yerinde mesai arkadaşımız olan kişiyle eşinizi aynı kefeye koymanız hata olacaktır.

Müzik değiştiğinde, dans da değişir.

                                            Japon atasözü

Herkes için değişmek zorunda değilsiniz, toplum ilişkilerinde sınırlarınızda kalmanız, sizi hem daha güvenilir hem de daha saygın hale getirecektir.

Sevgi ve dostluk ile…

Bunları da beğenebilirsin ...

Henüz yorum yapılmadı :( Yorum yapmak ister misin ?

    Cevap bırakın