Havacılık

KABİN MEMURU KİMDİR?

Eylül 6, 2018

Zamana meydan okuyan meslek; kabin memurluğu…

Bazen bulutların arasında süzülen bir uçakta, bazen tıngırı mıngır valizini sürüyen bir hostes gördüğünüzde içinizi kaplayan o his, minik kız çocuklarından, kariyer basamaklarını arşınlamış yetişkinlere kadar bir çoğunun hayali.

Nasıl özenilmesin ki, topuzunu yapmış, topuklu ayakkabısının üzerinde hiç de zorlanmadan yürüyen, içinde ne taşıdığına dair merak uyandıran valiziyle, farklı şehirler, ülkeler gezip, teni kış aylarında bile güneşin izlerini taşıyan, yaşını belli etmeyen, gülücüğü her daim dudağında birini gördüğünde insan, o bulutlara çıkmak istiyor!

 

Sadece ülkemiz insanına özgü bir şey değil bu, dünyanın her yerinde durum aynı. uzun seneler yapmış olduğum kabin memurluğuna nasıl giriş yapılabileceğini, aşamaları ve ip uçlarını paylaşmaktan büyük mutluluk duyacağım.

Ben artık yolcu olarak uçmaya devam ederken kim bilir belki bu vesile ile sizlerden biri kabin memuru olma yolunda hayaline bir adım atar…

İlk önce şunu söylemeliyim; kabin memuru yolcunun güvenli ve emniyetli bir şekilde gideceği yere keyifle ulaşmasında görevli, kokpit, teknik, ikram, temizlik ve yer görevlileri ile koordineli hareket eden, iletişim ağının temel yapısını oluşturan kişidir!

  • Uçakta yemek yapmaz! Ama yolcuları için gerekli malzemenin olup olmadığını ikram görevlilerinden teyit edip, malzemeleri teslim alır.
  • Uçakta temizlik yapmaz, ancak yolcuları için uçağın her noktasının hazır olup olmadığını kontrol eder ve gereken işleri temizlik çalışanlarından talep eder.
  • Uçakta torna elinde gezmez, bununla beraber yolcuları için gerekli konforun eksiksiz olması için arızaları teknik ekibe belirtir. 

Bunların haricinde ayakları yerden kesilip gökyüzüne tırmandıklarında artık, süper kostümlerini üzerlerine giyip artık koordineli çalıştıkları kimler varsa hepsinden birer parça görev alır. Peki bu nasıl olur?

Mesela; yolcumuz vejetaryen ama özel yemek sipariş etmeyi unutmuş. Uçakta onun için elinde mevcut imkanlar dahilinde yemesi için bir şeyler hazırlar!

Uçuş sırasında herhangi bir arıza olduğunda ( kabin içi eğlence sistemi, tuvalet arıza vb. ) kullanılabilir hale gelmesi için müdahale eder.

Yolculuk esnasında pislenen bir koridor, masa koltuk gibi yerlerin hijyenik ve konforlu olması için amacıyla temiz olmasını sağlar.

Kalp krizi geçiren bir yolcuya kalp masajı yapar.

Uçak içerisinde  duman, yangın vb. şeyler gördüğünde ilk müdahaleyi yapar.

Terör eylemlerine karşı uyanık olur.  Ve tüm bu yaşananlarda  uçağın beyni olan kaptanlara doğru, anlaşılır bilgiyi ulaştırır.

Şimdi başa dönelim, evet tüm bu özelliklere bakacak olursak on parmağında on marifet kabin memurluğu hayalini kurmanız çok haklı…

Gökyüzü meleklerini gördüğünüzde gülümseyin lütfen:)

Emniyetli uçuşlar 

Bunları da beğenebilirsin ...

Henüz yorum yapılmadı :( Yorum yapmak ister misin ?

    Cevap bırakın