Yaşam Koçluğu

KARARSIZ İNSAN ASLINDA…

Eylül 8, 2018

 Yaşadığımız olaylar, çevremiz, hissettiklerimiz neticesinde Zihnimiz bizi sürekli bir karar verme yoluna zorlar, buna inat sanki etrafımızı Demir’den bir duvar sarmış gibi çaresizlik içerisinde, duvarın dibinde kalakalır ve hareket edecek bir yer oluşturamayız.

Bu bekeleme süresi öylesine sancılı olur ki çoğu zaman ne karar almamız gerektiğini unutur, hislerimizi derinlere uğurlarız.

Aslına bakacak olursak, daha çocukluğumuzdan itibaren elimizden alınan ‘karar verme özgürlüğünü’ yaşantımızda uygulamaya sokamayışımız gayet normal! Daha ilkokul sıralarında giyeceği kıyafetin rengini, okulunu, çevresini hatta özel yeteneklerini bile yönlendiren, onun yerine karar veren bir ortamda büyüdük. Büyüdükçe etrafımızda olan duvarlar çoğaldı. Yapılan reklamlar, gelişen sektörler, zorunlu kılınan kurallar, moda dayatmalarının yanında aslında biz hiç KARAR vermedik!

O yüzdendir 30’lu yaşların ortalarına doğru ancak insan kendisine ben ne istiyorum sorusuna yöneltebildiğinde hayatında olan kocaman boşlukla karşılaşır.

Neyin eksik olduğunu fark etse dahi nasıl hareket edeceğini bilmediğinden karar veremez. Karar  vermeyi istediğimiz vakit nasıl bağımlı olduğumuz gerçeğiyle karşı karşıya geliriz. Öyle bir bağımlılık ki bu sanki o sulardan çıksa nefes alamayacak, dışlanacak ve kaybolacak…

Derinden hissediş ve yolunu tayin edebilmek aslında özünde kaybolmayla mümkündür. Bizi çevreleyen her ne varsa tamamen arınmak bizi kendi yaşam pınarlarımıza götürecektir.

Karar verebilmek kendini bulabildiğinde başlar.

 

Sevgi ve şükran ile…

 

Bunları da beğenebilirsin ...

Henüz yorum yapılmadı :( Yorum yapmak ister misin ?

    Cevap bırakın