Sağlıklı Yaşam

ŞEKERSİZ PASTANIN ENFES LEZZETİ

Eylül 11, 2018

Özel vakitlerin vazgeçilmezi pastayı sevmeyen olmaz elbet, bazen hani bir bahane olsa da der; şöyle kocaman bir dilimi mideye indirebilmek için can atarız ya, işte o iştahla yediğiniz masumane bir dilim pasta vücudunuzu hızla ele geçiren düşmana dönüşüyor.

İçeriğinde bulunan yüksek orandaki işlenmiş şeker, hacmini vermesine yardımcı katkı maddeleri, renklendiriciler, yapay aramolar, vücuda yapışan un ile aslında kendimizi ve sevdiklerimizi cezalandırmış oluyoruz.

Peki kutlamaların gözdesi pastadan vazgeçmemiz mi gerekiyor?

Hayır!

Günümüz mutfakları sağlıklı yiyeceklerle zenginleşirken, market rafları ve ünlü markalar da ürün çeşitliliğini şekersiz, glutensiz, raw ürünlerle neşelendiriyor.

 

Evimde yapmaktan büyük keyif aldığım pastamın üzerini meyvelerle süsleyip görsel bir şölene dönüştürmeyi seviyorum, bu pastayi hiçbir katkı maddesi olmadan, hindistan cevizi sütü, ceviz ve  fındıktan elde ettiğim krema, hurma ve keçiboynuzundan elde ettiğim alt tabanı doğal bal ya da isteğe göre organik  pekmez ile tatlandırdım. Dileğinize göre şekillendirebileceğiniz pastanızı ham kakao, hurma, mevsim meyveleri ile taçlandırabilirsiniz.

Sağlık ve şifa ile…

Bunları da beğenebilirsin ...

1 Yorum

  • Yanıtla
    nemican
    Eylül 11, 2018 at 10:52 pm

    merhaba ellerinize sağlık. Pastanede bile böyle ürün bulunamıyor,evde denemek için detaylı tarif verebilirmisiniz rica etsem çok güzel duruyor.

Cevap bırakın