Yaşam Koçluğu

KÖPEKBALIĞINDAN BİR FARKIMIZ VAR

Eylül 15, 2018

Martin Seligman’ın, öğrenilmiş çaresizlik üzerine yaptığı deneyleri bilirsiniz. Bunlardan bir tanesinin baş kahramanı çaresiz köpekbalığı, ve bizlere bir mesajı var:

Psikologlar deneysel araştırma için büyükçe bir havuzu. özel bir cam bölmeyle ikiye ayırıyor. Bir tarafa doğuştan getirdiği yırtıcılık ve saldırganlığı kusursuz olarak temsil eden köpekbalığı yerleştiriliyor.

Öbür tarafa ise köpekbalığının iştahını kışkırtacak başka balıklar yerleştiriliyor.

Köpekbalığı doğası gereği karnını doyurmak amacıyla hemen harekete geçiyor. Ama ne var ki cam bölme köpekbalığının diğer balıklara ulaşmasını engelliyor.

Saatler, günler süren çabalar sonuç getirmiyor. Cam bölme köpekbalığının diğer balıklara ulaşmasını engelliyor. Bu esnada psikologlar, köpekbalığının açlıktan ölmemesi için dışarıdan yiyecek vermeyi ihmal etmiyorlar.

Deneyin ikinci aşamasında, aradaki cam bölme kaldırılıyor. Artık diğer balıklar, köpekbalığının adeta dişinin kovuklarında dolaşıyor ancak köpekbalığı hiç de oralı olmuyor.

Bunun üzerine psikologlar, dışarıdan yiyecek vermeyi kesiyorlar. Köpekbalığımız ya diğer balıkları yiyecek ya da aç kalacak. Buna rağmen köpekbalığı, diğer balıkları yemek için herhangi bir girişimde bulunmuyor.

Psikologlar, deneyi nihayet son noktaya taşıyorlar. Köpekbalığı ya açlıktan ölecek ya da küçük balıkları yiyecek.

Köpekbalığı diğer balıkları yemiyor ve açlıktan ölüyor…

KÖPEKBALIĞI DİĞER BALIKLARI YEME KUDRETİNE SAHİP OLMADIĞINA KOŞULLAN(DIRIL)DIĞI İÇİN ONLARI YEMEK GAYESİYLE GİRİŞİMDE BULUNMAMAYA BAŞLAMIŞTIR.

Köpekbalığının durumu, psikolojide ‘Öğrenilmiş çaresizlik/acizlik’ kavramıyla ifade edilir.

İnsanlar da aynı durumu hayatları içerisinde yaşar ve farkında olamaz. Bu durumu yaşamak istemiyorsak öncelikle KOŞULLANMALARIMIZA karşı farkındalık oluşturmamız gerekiyor!

Davranışlarımızın pek çoğu alışkanlıklar üzerine kuruludur. Alışkanlıklarımızı ise bebekliğimizden itibaren daha çok koşullanma yoluyla ediniriz.

Kendi gölgenizden çıkmak en zorudur belki, gücüm yok demediğin sürece adım atmak için şansın var!

Dostluk ve sevgi ile...

Bunları da beğenebilirsin ...

Henüz yorum yapılmadı :( Yorum yapmak ister misin ?

    Cevap bırakın