Yaşam Koçluğu

ZEKÂ GÜNAHINA GİRMEYİN

Eylül 16, 2018

Okul sezonunun açılmasiyla beraber, tatlı bir telaş sardı evleri. Yepyeni kıyafetler, eşyalar ve önceleri hevesle arşınlanan okul yolları.

Velilerin endişesinin çocuğa yansimasından mıdır yoksa eğitim sisteminin eksikliğinden mi (ya da bilinmez her ikisi ) zaman içerisinde ayaklar geriye saymaya başlıyor.

Bebeklik doneminde çocuğun gözlerine bakip çok zeki yorumlamalarını yapan ve, okul sıralarinda beklenen alanlarda beklenen başarıyı göstermeyen çocuklar icin bu çocuğun okumaya niyeti yok,  çok zor diyerek devam ettiren ne üzücüdür ki yine çocuğun kendi ailesi oluyor. Kendi iç yorumlamalarını çocuğun zekâsına kadar götüren anne babaları gormek gercekten çok üzücü.

Şimdi bir bakalim, şu zekâ dediğimiz şey nedir:

Zekâ kısaca öğrenme ve uyum gücü olarak tanımlanabilir.** Edison’a başarısını neye borçlu olduğunu sorduklarında bunun %5’inin zekâ, %25’nin çalışmak olduğunu söylemiş.

Okul hayatında hep birinci olan birçok kişinin hayata atıldığında başarısız, istikrarsız olduğunu sık sık görürüz. Bununla klasik zekânin yaninda hayat başarısının duygusal zekâ ile desteklenmesi gerektiğini görüyoruz.

Bugün artık 7 farklı zekâ türü olduğu kabul ediliyor. Bütün bebekler belli bir potansiyele sahip olarak doğuyor, ancak bu potansiyelin aktif hale getirlimesi için aileye büyük görev düşüyor. Diyelim ki, bir insanın boyu genlerinde 170 santimetre olarak kayıtlı. O çocuk iyi beslenirse 170 santimetreye  kadar uzar. Aksi durumda boyu 1.60 metre civarında kalir. Zekâ da böyledir. Ortalama insan IQ’su 100’dür; yeni dogan bir bebeğin potansiyel zekasi ise 140. Çocuk eğitilmediğinde, zihinsel uyarıyı almadığında IQ’su geride kalır.

YEDİ AYRI ZEKA TİPİ

Sözsel zekâ: Kelimeleri etkili kullanma yeteneğidir. Bu çocuklar dinleyerek ögrenmeyi sever, duygu ve düşüncelerini sözel ifadelerle aktarırlar. Iyi yazarlar, iyi anlatırlar, kitap okumayı severler. Iyi birer şair, yazar, gazeteci ve politikacı olurlar.

Sayısal( mantıksal)zekâ: Eskiden zekâ testleeinde sadece bu zekâ türü ölçülürdü. Sayısal zekâsi yüksek olanlar sebep-sonuç ilişkisi kurmayı ve ‘neden’ demeyi severler, çok soru sorarlar. Sayi saymayı, mantik yürütmeyi, bkr makineyi söküp nasıl çalıştığını görmeyi sever. Bilim adami, matematikçi ve bilgisayar programcısķ olma ihtimleri yüksektir.

Görsel zekâ: Bu çocuklar işittiklerini degil de, görduklerini akıllarında daha iyi tutarlar. Yaşıtlarına kıyasla çizimleri ve resimleri güzeldir. Film ve slayt gösterileri eşliğinde öğrenmeyi severler. Mımarî, fotoğrafçılık ve dekoratörlük alanlarında ilerleme olasılıkları yüksektir.

Bedensel zekâ: Kişinin kendisini ifade ederken ve herhangi bir şey üretirken bedenini kullanma yeteneğidir. Bu kişiler yerlerinde duramaz, spora ilgileri fazladır. El becerileri gelişmiştir, çok rahatlıkla tamir işlerini yapabilirler. Iyi taklit yaparlar, öğrenme saırasında atölye çalışmaları yapılması gerekmektedir. Sporcu, aktör, dansçı ve heykeltraşların çoğu bedensel zekâya sahiptir.

Müzik(işitsel) zekâ: Seslere hassasiyet gösterme kapasitesi ve kendisini müzikle ifade etme yeteneğidir. Nota, solfej bilmeseler bile, melodileri hemen akılda tutarlar. Müzik eşliğinde çalıştıklarında ögrendiklerinin kalıcılığı artar.

Sosyal zekâ: Insanları tanima konusunda çok başarılıdırlar. Lıderlik özellikleri vardır. Oynayarak, paylaşarak, konuşarak öğrenirler. Sosyal orgamlarda sosyal becerilerini geliştirmelerine fırsat vermek gerekir. Bu türden daha çok danışman, ögretmen, siyasî lider çıkar.

İçsel zekâ: Hayal kurmayı, düşünmeyi severler, güçlü ve zayıf oldukları yönleini iyi analiz ederler. Psikolog ve psikoterapist olmaya yatkındırlar.

Not: Kişi birden fazla gruba dahil olabilir.

Görüleceği üzere, zekâ dediğimiz şey kendi içerisinde şekilleniyor ve biz anne babalara aslında sadece iyi birer takipçi olmak kalıyor.

Onları sahip oldukları özelliklerle kucaklamak, onaylamak ve gelişmelerine destek olmak ilerleyen zamanlarında kendilerini çok daha mutlu ve iyi yetişmiş birey olarak hissetmelerini sağlayacak.

Açık bir zihin ve sevgi ile…

 

** Prof.Dr.Nevzat Tarhan hocamızın notlarından yardım alınarak hazırlanmıştır.

 

Bunları da beğenebilirsin ...

1 Yorum

  • Yanıtla
    Nesrin
    Eylül 18, 2018 at 9:08 pm

    Gerçekten doğru bilgiler, okurken düşündüm benim sosyal zekam eşimin görsel zekası ağırlık basıyor gibi geldi çocuk daha çok işitsel gibi ama değişir bence. Daha fazla test yer alsın çok güzel oluyor öğrenmek.

Cevap bırakın