Yaşam Koçluğu

BU SEFER YAPABİLİRSİN!

Eylül 19, 2018

Başarı,

Hayaller, 

Hedefler,

İstekler… Birbiri ardına verilen sözlerin bir türlü gerçeğe dönüşmemesinin verdiği kırgınlık, biraz kendini mahcup hissetme ve çokça hüzün…

Birçoğumuz kurduğu hayallerin gerçekleşmesi için çok istekli olduğunu, ona ulaşabilmek için çok çabaladığını fakat bir türlü başarılı olamadığını söyler.

Hep, bir gün yapacağım cümleleri arasında, şimdi asla yaşanmaz , geleceği belli olmayan bir zamana olta atılır… Oysa ‘zaman’  hedefe ulaşabilmek için en önemli aracımız bu yolda! Onu savurduğumuz her saniye için iki kat fazla çalışmamız gerekiyor…

İnsanların  hedefleri birbirinden değişiktir ve eleştirilemez, çünkü insanların dünyaları birbirinden farklıdır, ulaşılamaz! 

Gelin beraber bakalım;

Safinaz İstanbul’da yaşıyordur, çokça arkadaşı vardır, kendine yetecek kadar parası, senelerdir terfi beklediği işi, küçük bir arabası, kedisi ve sevdiği müzik çaları…

Bir gün bir kasabaya yerleşeceğim ve kendi toprağımda ürünler yetiştireceğim der Safinaz, dinlediği müziğe bu hayalleri eşlik eder, yapacaktır mutlaka, hayali elbet gerçek olacaktır, bir gün bu iş yerinde bir terfi daha aldıktan sonra, biraz da para biriktirmiş olunca, hani tam da istediği gibi bir yer bulunca…seneler geçer ama aynı apartman dairesinde oturmaya devam eder, aynı iş yerine devam eder, belki tek değişiklik, kedisi biraz huysuzlaşmıştır, ama maması bile aynıdır…

Burada az mı istemiştir sizce Safinaz, neden olmamıştır bu hayali? 

Safinaz çok istedi o kasabaya yerleşmeyi fakat unuttuğu bir şeyler vardı;

*Hâlihazırdaki durumunu gerçekçi bir gözle masaya yatırmamıştı. Mesela kaç senedir aynı yerde çalışıyordu, mutlu muydu, kaç sene daha çalışması gerekliydi? Gerçekten beklemeli miydi, yoksa bu korkularını bastırmak için uydurduğu bir yalan mıydı?

*Tam olarak ulaşmak istediği durumu bilmiyordu, o kasaba nerede? Nasıl bir kasaba onu mutlu ederdi, bunun için hiç gerçekten gezip gördü mü? Orada yaşayan insanlarla arkadaşlık kurdu mu, yoksa sadece tatil merkezlerinde gördüğü toz pembe hayatlara mı özendi? 

*Elinde bir stratejisi yoktu, hayaller güzeldir, bununla beraber gerçeğe dönüştürebilmek için iyi bir plana ihtiyaç duyarız. Elinde bulunan imkanlar neler, hangi kaynakları kullanabilir? Unutma, karıncalar bile kışlık hazırlığını yaparken ilk önce rotalarını hazırlıyor!

*Hayali kurmanın ötesinde, gerçekten orada yaşadığını hiç hayal etmedi. Mesela o kasabaya yerleşmiş olsun, evinin, o hep hayal ettiği ıhlamur kokulu terasında kahvesini yudumluyor, peki ya şimdi, ne yapmak isterdi? Çevresinde kimler olacak, orada neler yapacak, yaz bitip kış geldiğinde nasıl bir manzaraya karşı ateşini yakacak, bunların hayallerini kurmayı unuttu!

*Ve apartmanda yaşaması, kendi ürünlerini yetiştirmemesi için sağlam bir gerekçeydi ona, ama bahaneydi aslında! Evinin bir köşesinde, ya da balkonunda küçük bir saksı içerisinde yetiştirmeyi denememişti hiç bir şeyleri!  Halbuki izlediği belgeselde, Hollanda’da apartmanların içerisinde yetiştirilen domatesleri çok etkileyici bulmuştu! Küçük kahve kaplarından fışkıran maydonozlar nasıl da güzel duruyordu öyle! Safinaz izledi, çok beğendi ve sadece, geleceğe hayaller kurmaya devam etti…

İşte o yüzdendir Safinaz, hep aynı saatte kalkıp aynı iş yerine yol almaya mahkumdur ve bu mahkumiyeti kendisi hükmetmiştir!

Hedeflerin başarıya ulaşabilmesi için, gerçekten bilinmesi gerekir!

Mesela,

Kilo vereceğim cümlesi işe yaramaz! Çünkü elinizde bir balon öylece bıraktığınızı düşünün, öylesine savrulup patlayacaktır sonunda, çünkü hedefi yoktur aslında, amaçsızca bırakılmıştır! 

Onun yerine; 30 gün içerisinde 3 kilo vereceğim, ve hemen başlıyorum!

Başarılı olmak için ilk önce kilomu kontrol ettim, en çok neleri tükettiğimi yazdım ve böylece nelerden fazladan kalori aldığımı tespit edebiliyorum, sağlıklı beslenmeme yardımcı besinleri mutfağıma ekledim, su şişem hep yanımda, akşamları yürüyüş yaparak hayatıma hareket kattım! Diyen birinin başarısız olma ihtimali yoktur! Çünkü elinde hedefi, ve bu yolda yürümesi için planı hazırdır, en önemlisi bahanesi yoktur, çünkü o ŞİMDİ nin farkındadır!

Yarınlara ertelenmiş hiçbir başarı yoktur! 

Hayalin, hedefin, isteğin her neyse,

SAHİP ÇIK  ve BAŞARMAK için 

ŞİMDİ başla! 

Yapabilirsin…

Dostluk ve sevgi ile…

 

 

Bunları da beğenebilirsin ...

2 Yorumlar

 • Yanıtla
  Kübra
  Eylül 22, 2018 at 6:52 am

  Yoksa orada yazdığınız safiniz benmiiyim acaba? Gerçekten tam benim hayatım,bir türlü olmuyor gerçekten çok istiyorum artık çalışmaktan yoruldum alıp bi yer kaçasın geliyor ama yazıyı okuyunca tek gitmekten korkuyormuşum diye düşünmeye başladım. İş yerimden okuyorum şimdi ve sayfa açık sürekli çünkü bu yazı gerçekten sanki benim için yazılmış…

  • Yanıtla
   elikatimes
   Ekim 19, 2018 at 10:08 am

   Sevgili Kübra,

   İnsan bazen kendini görebiliyor bir şeylerde, bir ayna gibi hiç ummadığımız vakitlerde belki de karşılaşıyoruz kendi yansımamızla… Zaten önemli olan da uzaktan bakabilmek değil mi kendimize, fark edebilmek ve cesaretle yüzleşmeyi göze almak.

   Elikatimes başarabileceğinize inanıyor.

   Sevgi ve dostluk ile…

Cevap bırakın