Yaşam Koçluğu

BULAŞICI KEHANETLERDEN KURTULMA REHBERİ

Eylül 21, 2018

Pozitif düşüncenin eşsiz gücünün yanında, olumsuz duyguların tohumları hâlen can bulabiliyor bu zamanda! Düştüğü yeri içten içe kemiren şüphe, insanın kendisiyle arasına giren en büyük bela oluveriyor!

Sokakta kendi gölgesiyle kavga eden insanlar görmek gibi,

Ne tuhaf!

Zihinle – kalp arada kalmaya görsün, negatif olan ne varsa sızar içeriye, iç konuşmalarının arasına sanki senmişsin gibi seslenir durur, sürekli olumsuz düşüncelerin eşiğinde kalırsın, 

kalmakla yetinmez, inanırsın! 

İşte bu noktadan sonra başlar; kendi kendini gerçekleştiren kehanetlerimiz… İlk önce karamsar düşünceler olasılıklar gibi etrafınızı sarar, olabilecekler hakkında tek odak noktan olumsuz beklentiler olur, hep bir aksilik, hep bir tökezleme…

Negatif düşünceler arasında engeller, imkansızlıklar ve kötülüklere odaklanırsın.

Algıda seçiciliktir bu, ama her algıda seçicilik ‘seçici bir körlüktür’ aynı zamanda. Bu yüzden önüne gelen fırsat ve avantajları göremezsin. Bir nebze olabilecekler hakkında pozitif düşünce kanalına girsen, önüne gelen fırsatları ve avantajları kaçırmayacaksın halbuki!  

İlk önce kendimize hatırlatmamız gereken bir gerçek var;

Negatif düşünceler bulaşıcıdır!  Kendimizi karamsarlığın içerisinde hissetmeye başladığımız an durup bir etrafımızı kontrol etmeliyiz. O zamanlarda aslında insanlara sarılmak yerine, içimize çekilmek ve kendi derinliklerimize inmek gerekir! Bu kısa uzaklaşmalar size, kurduğunuz olumsuz cümlelerin belki de bir arkadaşınızın ağzından eksik etmediği oflamaların eseri olduğunu gösterecektir!

Sosyal ağ dediğimiz aslında bir çeşit açık hava hapishanesidir! Ve çoğu zaman paylaşılan mutlu pazar kahvaltıların alt mesajında bile gösteriş – ispat etme -rekabet – güç – kıskançlık duyguları yer alır. Bu tarz paylaşımları takipte kalmak insanı, kendi iç hayatıyla çatışmaya, sorgulamaya ve eleştirmeye iter.  Ben aktif kullanıcı değilim diyen bir insanın bile günde ortalama 4 saatini harcadığı bu mecralar, ücra bir köşede, lezzetten yoksun  lokantayı bile gözünüzde mutlaka gidilmesi gereken bir yer olarak belirleyebilir, hiç ihtiyacınız olmayan o ayıcık desenli kazağı almaya zorlayabilir! ‘Sosyalleşme’ adı altında kendinize taktığınız prangaları bir süreliğine bile olsa bıraktığınızda, aslında ne kadar özgür  olabileceğinizi görebilecek ve kendinize ait, daha önce hiç denenmemişler listesini oluşturabileceksiniz!

Başkalarının deneyiminden insana sadece iyi bir basamak olur! Unutmayın ki; her yiğidin bir  yoğurt yiyişi  vardır. Başkalarının yaptığı kadarla kalman seni iyi bir taklitçi yapabilir ama o yolda başkalarının deneyimlerinden faydalanıp ilerlemen seni öncü ilan eder! 

İnsanların seni yaralayan taraflarını sürekli sineye çekmek, topraklarına saldıran düşmana ilk, evinin anahtarını sunman demektir! Başkalarının sana ezici ve kötü davranmasına göz yummak iyi insan olduğun anlamına gelmez, aksine bu hayatın sana bahşetmiş olduğu kimliği küçümsemek ve layığına yakışır onurlandırmıyorsun demektir!

İstersen olur! Ama ne istediğini bilmen ve bunun için doğru dileklerde bulunmayı bilmen gerekir! Bahçeli bir ev istiyorum diye düşleyip sonrasında çölde bahçeli bir ev çıktığında üzülmemelisin! Zira sen sadece bahçeli bir ev dedin, şehrin yakınında, kocaman bahçesinde meyve ağaçlarıyla dolu, dostlarınla huzur ve keyif ve bolluk içerisinde istediğini dillendirmedin ki! Yani, eksik bıraktığın şeyler gerçek olduğunda kendini şanssızlıkla suçlama, bunu bile söyleye söyleye kendin yapıyorsun unutma! 

Zaman seni beklemez! Önünden akıp gider, öyle yarın hallederim dediğin işlerin hesabını soramazsın hayattan, kim biliyor ki ne kadar yaşayacağını! Şimdi dediğimiz şeyin kıymetini bildiğinde, işlerinin nasıl tıkır tıkır gittiğini göreceksin.

 

Asıl olan,

Temiz bir kalp,  güçlü bir zihin, kendine duyduğun sağlam bir inanç! İşte pozitif gücün muhteşem tılsımı bu! 

Gamlı yoldaşlarla oturma dedim sana. Sakın, güzel tavırlı neşeli dostların yanından ayrılma. Bağa geldiğin zaman dikenlik tarafına gitme. Gülden, yaseminden, sarmaşık gülden başkasıyla ilgilenme.

Mevlana’nın Rubaileri

Derin bir şükran ve dostluk ile…

Bunları da beğenebilirsin ...

4 Yorumlar

 • Yanıtla
  Ecem
  Eylül 29, 2018 at 2:49 pm

  Bu yazıyı çıkartıp çantamda taşiycam, ilk adimi hayatimda olan gereksiz insanlari temizlemekle basliyorum, gule gule beni uzen ne varsa

  • Yanıtla
   elikatimes
   Ekim 19, 2018 at 10:04 am

   Sevgili Ece,

   Elikatimes sizin için güzel mektuplar göndermeye devam edecek.

   Sevgi ve dostluk ile…

 • Yanıtla
  Ayşen
  Ekim 5, 2018 at 6:35 am

  Negatif düşünceler bulaşıcıdır! Gerçekten yazınız çok doğru ve insanı düşünmeye itiyor. İnsan bir sürü yazı hatta kitap okuyor ama beni bu çok etkiledi, sosyal ağ dediğiniz aslında açık hava hapishanesi demişsiniz ya gerçekten öyle, belki nasıl yapılan bilmiyorum sonuçta evde işte insanın hep elinde o siteler, sanki elini atmasa boşlukta kalır gibi ama gerçekten çok çok doğru. Çok sıcak içten geldiniz bana lütfen daha çok yazın, bide gerçekten instagramda bulamadım sizi ama acaba yokmu orada?

  • Yanıtla
   elikatimes
   Ekim 19, 2018 at 10:02 am

   Sevgili Ayşen,

   Elikatimes ziyaretinizden ötürü çok mutlu ve yaptığınız güzel yorum ile enerjimize ortak olduğunuzu görmek gücümüze güç verdi. Elikatimes ailesi kendi iç yapısını bozmadan değerlerine bağlı kalmaya çabaladığı için sosyal medyadan uzak durmakta, o sebeple instagram gibi mecralar yerine atölyelerimizde dostlarımızla birlikte gerçek ‘an’ larda bir araya gelmeyi seviyor. Yazılarımız devam ediyor olacak.
   Sıcak kahvemiz dumanı üstünde, kapımız her daim açık.

   Sevgi ve dostluk ile…

Cevap bırakın