Yaşam Koçluğu

ZİHNİ KULLANMA SANATI; NLP

Eylül 29, 2018

BİR ŞEY İSTEDİĞİN SONUCU VERMİYORSA YENİ BİR ŞEY DENE.

Mesela NLP! 

Peki NLP Nedir ?
Nöro linguistik Programlama – Neuro Linguistic Programming
Nöro : Yaşamdaki deneyimlerimizin beş duyumuz aracılığı ile algılanması ve işlenmesi.
Linguistik : Sözlü – sözsüz iletişim ve davranışlarımız aracılığı ile düşüncelerimizi yansıtma tarzımız.
Programlama : zihnimizin iç programlarını kullanarak düşüncelerimizi ve iletişimimizi belirlediğimiz ve arzuladığımız hedeflere ulaşacak şekilde düzenlemek.

NLP; KİŞİSEL YETENEK VE BECERİLERİN AÇIĞA ÇIKARILIP PEKİŞTİRİLMESİDİR.

NLP sonuç odaklı çalışır. İnsanlar, her şeyi bir beklentiyle yaparlar. ‘Sonuç’  aslında ‘istemiş olduğunuz’ şeydir. İlk olarak, kişisel gelişim ve değişim fikrine inanmamız ve gerçekleştirmeye istekli olmanız gerekir.

Amaçlarınızla tutarlılık içinde davranmanız, ‘gereken değişiklik için kararlı olmanız anlamına gelir.’

NLP, 1970’li yılların başında matematikçi Richard Bandler ve dilbilimci John Grinder’ın belirli becerilere sahip olan insanlar ile bu becerilerde mükemmelleşmiş insanlar arasındaki farklılıkları ortaya koyma çalışmalarıyla Kaliforniya’da doğmuştur. Yani popüler bir akımın yanı sıra, zihninizin bir ilacı yönünde adım atıp ruhunuza kadar dokunmayı amaç edinmiş bir araçtır.

NLP, mükemmellik ve kaliteyi inceler. Göze çarpan kişi ve organizasyonların bu göz alıcı sonuçları nasıl elde ettiklerini araştırır. Bu metotlar diğer insanların da aynı ya da benzer sonuçlara ulaşmaları için onlara öğretilebilir. Bu sürece modelleme adı verilmektedir.
NLP, modelleme yapmak için öznel deneyimlerimizi nasıl yapılandırdığımızı, değerlerimiz ve inançlarımızın neler olduğunu ve duygularımızı nasıl yarattığımızı araştırır. Deneyimlerimizin sonucunda iç dünyamızı nasıl yapılandırdığımızı ve ona nasıl anlam yüklediğimizi inceler. Hiçbir olay kendi içerisinde bir anlam taşımaz, ona anlamı biz veririz ve farklı insanlar aynı olaya farklı anlamlar yükleyebilirler. NLP, içimizdeki deneyimi araştırır.

Değişmek, yaşamımızın akışını değiştirmek cesaret isteyen bir iştir, şu ana kadar yaptıklarımızdan vazgeçerek yeni ufuklara yelken açmak ancak gözü pek insanların işidir.
Eğer gerçekten değişmek istiyorsak ben olmaktan vazgeçip başka birisi olmaya hazır olmalıyız, eğer buna hazır değilsek hemen NLP ile ilgilenmeyi bırakmalıyız.
Bu güne kadar yaptığımız şeyleri yaparsak aynı sonuçları alırız, farklı sonuçlar almak istiyorsak farklı şeyler yapmalıyız, bu da şu an olduğumuzdan farklı birisi olmamızı gerektiriyor.

NLP, bireyi mevcut durumundan istediği duruma ulaştırmayı amaçlayan; ayrıca kişinin kendi mükemmelliğine ulaşmasını sağlayan, değişimin ve gelişimin sanatıdır.

NLP;

Psikoterapi / Ruhsal sağlık /  İş dünyası / Pedagoji ve Eğitim / Siyaset ve Hukuk / Hamilelik ve Çocuk yetiştirme / Yaratıcılık ve Sanat 

alanlarında kullanılır.

Bu muhteşem deneyimi yaşan kişi özgüven ile ruhunu dinlemeyi ve başarısızlıktan korkmadan adım atabilme cesaretini öğrenecek ve kendine hayalindeki ‘kendi hayatını’ armağan edecektir!

Güncel NLP seansları için Elika sizlerle…

Şükran ve dostluk ile

 

Henüz yorum yapılmadı :( Yorum yapmak ister misin ?

    Cevap bırakın