Yaşam Koçluğu

BİBLİYOTERAPİ İLE RUHUNU İYİLEŞTİR

Eylül 30, 2018

Ruhun ilacı, raflardan çıkıp can buluyor, harfler kelime sırasına girip şifa oluyor! Uzaklarda arama, bibliyoterapi  seninle her yerde! 

Bibliyoterapi, bilgi kaynaklarıyla ruha yardım etmek anlamındadır.

Eski Yunan’da bir kütüphanenin girişinde, kapının üzerinde yazılı olan bir tümce ile özetlenmiştir aslında, şöyle diyor :

‘İnsanın Ruhunun İyileştirildiği Yer’ (Riordan and Wilson 1989).

Eline bir kitap aldığında, seni yavaş yavaş içine hapseder, o kadar kuvvetlidir ki, saatlerin nasıl geçtiğini anlayamazsın. Bir bakmışsın zihnin bambaşka diyarlarda dolaşıyor. Seni gün gelir bir ülkeye kral yapar, gün gelir ayakkabı boyarsın… Bir çocuğun göz yaşında bulur kendini, hasretin ne olduğunu anlarsın, yaşlı bir amcanın ellerinde emek olursun, anlarsın, ne demekmiş helal kazancın bereketini, uzak diyarlara gider, bambaşka kültürle tanış olur, bilmediğin dillerde şarkı mırıldanırsın, gün olur unutur, öğrenir, adım atar, sorar ve yeniden keşfedersin! 

Bibliyoterapi; kitapla tedavidir, cümlelerle şifadır!

Samuel McChord Crothers’ in (ö.1927) belirttiğine göre, kitapların terapi amaçlı kullanımını ‘bibliyoterapi’ olarak tanımlandığı 1916 yılından bu yana terapistler, kitapları terapi aracı olarak kullanmaktadırlar.

Ailenizle geçireceğiniz en özel anlara vesile  olur kitap,

Çocuklarına bir pazar günü, kitap okuyup, romanın kahramanlarını canlandıran bir baba zihinlerden nasıl çıkabilir, kitabın sayfalarını şarkılara çeviren bir annenin sesi nasıl silinir insanın kalbinden! 

Modern zamanların arasında sıkışıp kaldığımız bu vakitlerde, geçmişin gücünden faydalanmamız gerek, belki biraz sadeleşmemiz gerek.

O çok istediğimiz mutluluğu yakalayabilmek zor değil, sadece fark etmemiz gerekiyor…

Ve belki bu yağmurlu günler vesile olur; ruhunuza, evinize şifa olur ne dersiniz?

Sayfaları arasında can bulmaya davet ediyor romanlar sizi…

Şükran duyarak kalbimin anılarında teşekkür ediyorum Can babama, Canım babama, ellerinde kitaplar, seneler içerisinde kısılan gözlerinin uzağından vazgeçmeden okuyup, hevesle anlattığı kitaplarıyla ışık oldu, yol oldu, örnek oldu, huzur oldu!

Ve heyecanla teşekkürüm Canımdan öte olan kocam sana, kahveni yudumlarken çevirdiğin sayfalar evimizi sarmalıyor ya, masal diyarlarında sonsuzluğu getiriyorsun ayaklarımıza, sıcacık sarmalıyorsun, öğretiyorsun, koruyorsun… Can parçamız Oğlumuzla gurur duyuyoruz seninle…

Derin bir Şükran ve Sevgi ile…

Bunları da beğenebilirsin ...

Henüz yorum yapılmadı :( Yorum yapmak ister misin ?

    Cevap bırakın