Sağlıklı Yaşam

HAMİLELİKTE BEBEĞİNİZİN YARDIMCISI BALIKLAR

Ekim 25, 2018

Hamilelikte kadınlar ortak sıkıntılarından biridir beslenme konusu, neyi ne kadar yemeli, nasıl pişirmeli, nelerden uzak durmalı hep bir soru işareti olarak kalıyor. 

Şimdi sizlere hamilelik döneminde bebeğinize yapabileceğiniz en büyük yatırımdan bahsetmek istiyorum: BALIK! 

Anne karnındayken veya çocuklukta (boya, su boruları, kap kacak ve hatta makyaj malzemelerinden gelebilecek) kurşun veya cıvaya maruz kalmak zeka düşüklüğüne neden olabilir. Bu ağır metaller beynin gelişimi için zararlıdır. Yıllarca kadınlara cıva içerebileceği için balık tüketimlerini azaltmaları söylendi. Ama balık aynı zamanda nöron gelişimi için çok önemli olan omega-3 yağ asidinin en temel kaynaklarından biridir. Öyle ki, beyin oluşumu sırasındaki eksikliği zeka geriliğine yol açabilir.  

Bir grup araştırmacı, İngiltere’nin Bristol şehrinde yaşayan 11.875 kadının hamileliklerinin üçüncü üç aylık dönemindeki yeme alışkanlıklarını değerlendirdi ve doğan çocukları çeşitli bilişsel ölçütlere göre test etti. Haftada en az 170 gramlık üç porsiyon balık yiyen annelerin çocuklarına göre, balıktan kaçınan annelerin çocuklarının sosyal davranışları daha zayıftı( 7 yaşında) ve sözel IQ’ ları daha düşüktü (8 yaşında) Anne ne kadar çok deniz türünü tüketirse, çocuğun beyin fonksiyonu da o kadar iyi oluyordu. 

Pişmemiş balıkların, özellikle de Büyük Okyanus’ taki vahşi somonların hastalığa yol açan parazitler içerebileceklerini duymuşsunuzdur.  ABD’ de suşi yapılacak balıkların tamamen dondurulması zorunludur. Böylece içlerindeki parazitler öldürülür ve risk en aza iner.

Balığınızın cıva içerip içermediğini nasıl anlarsınız? 

Genel bir kural olarak, balık ne kadar küçükse, o kadar az cıva içerir. 

Burada çıkan önemli ders şu: Anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi açısından yeterli miktarda omega-3 ya asidi almanın getirdiği fayda, atık cıvanın verdiği zarardan fazladır.

***Hamilelik gibi özel ve önemli döneminizde kullandığınız ilaç- besin ve takviyeleri sadece doktorunuza başvurarak yapmanızı önemle tavsiye ederiz. Her insanın bünyesi farklı olacağı gibi, vitamin depolarınızın ihtiyaçları, genetik faktörler, bulunduğunuz ortam da kişisel durumları etkileyecektir. Hiçbir deney ve bilgi kişinin kendisini hissettiği ve doktoruyla beraber kontrolü kadar gerçekçi olamaz. 

Dostluk ve Şifa ile…

 

Henüz yorum yapılmadı :( Yorum yapmak ister misin ?

    Cevap bırakın