Yaşam Koçluğu

EŞiNİZLE İLETİŞİMİN YOLLARI

Ekim 30, 2018

 

iletişim, bir çoğumuzun başarılı olduğunu sandığı, ama kendini ifade edemediğini belirttiği koca bir sessizliğin odası gibi, zaman içerisinde karanlığa ve rutubete maruz kalıyor.  Ardı ardına kurulan cümleler havada amaçsızca dolaşırken, onu üzerine alan kimse olmadığında, yağmur yağdırmadan geçip giden gri renkli bulut kümelerini hatırlatıyor, iç sıkıcı ve gün karartıcı… Kimse bu gri renkli bulut kümesi olmak istemez değil mi? 

Işıl Işıl bir günün cıvıltısı gibi, dudaklarda mırıldanılmak, eşiniz tarafından onaylanmak ve anlaşılmak istiyorsanız şayet  ilk önce kendi isteklerinizin farkında olmalı ve bu konuda kararlı hareket etmelisiniz. 

Çoğu kadın, kocasının hiçbir iş konusunda kendisine yardımcı olmadığını dile getirirken, adeta eline eldiven yaptığı bezle tüm gününü toz almaya harcadığında, kendini zafer kazanmış bir savaşçı gibi hissediyor, nasılsa yapacağı şeyi beğenmeyeceğini bilen koca çok el ayak altında dolaşmadan günü anlatabilirse kendine maharet sayıyor.  Baştan bir anlaşmanın iki tarafı gibi görünen bu durum sonunda yorulan kadın, tam da kocası, ağzına götürdüğü  kekinden bir ısırık almak üzereyken başlıyor konuşmaya..Sadece yorulduğunu dile getirmek isterken, çoğu zaman kendiside  anlamıyor, iplik gibi peşi  sıra çıkan cümleleri hangi ara söylemiş … Adam ağzında ıslatıp evirip çevirdiği kekinin son kırıntıları arasında ne diyeceğini bilmeden, durumdan bir haber sınıfın arka sırasında Uykuya dalmış öğrenci gibi konudan habersiz. Adam konuyu bilmiyor, bildiği en iyi şey ise bilmediği!

İletişimin en önemli kısmı, izin vermekle başlıyor. Karşımızdaki insana yapmak istediği şeyi yapma özgürlüğü, alanı tanımakla! 

Cümlelerimizi net, kısa  ve yalın ifadelerle kurarak daha anlaşılır bir iletişimin yolunu açmış oluruz, bunun altını dolduracak sebep cümleleri de karşımızdaki insanla aramızdaki güveni oluşturacaktır. 

İletişimin en büyük katılımcısı beden dili! Sinirli olmadığınızı söylerken, kafanızın üzerinde tüten duman hararetinizi ele veriyor. Bunu kontrol altına almak için nefes tekniği ve olumlamalar o an imkansız gibi gelse de çok başarılı sonuçlar verip, sizi kestirme yollar ile sonuca ulaştırıyor.

Ses tonunuz da iletişimin vazgeçilmezi, hepimiz biliyoruz değil mi ; bağırmıyorum ben! Derken küçük dilimizin titreşimini! Yapılan araştırmalar gösteriyor ki en hararetli zamanların içerisinde sesini beklenilenin aksine bir ton kısan taraf sözü dinlenen kişi oluyor.

İletişim halindeyken;

* sanırım bana bu davranışın beni derinden etkiledi.

* seni sevdiğimi biliyorsun değil mi? 

* çok tepki verdim çünkü çok etkilendim!

Gibi cümleler iletişimi olumlu yönde tetikleyen kilit noktaları oluşturuyor, tabi bunları söylemeyi gurur meselesi haline getirmezseniz. 

İletişimde kazanan ya da kaybeden yoktur. İletişim ya kurulmuştur ve başarılı olunmuştur, huzur ve mutluluk vardır sonunda ya da kelimeler yığınından bir tepe yapmışızdır, sadece engel niteliğinde.

Sevgili okur, iletişim başarılı insanların işi…

Kazanan tarafta olmak istersen, etkili iletişim yöntemleri seansımıza bekleriz.

Sevgi ve Dostluk ile…

 

 

Bunları da beğenebilirsin ...

Henüz yorum yapılmadı :( Yorum yapmak ister misin ?

    Cevap bırakın