Yaşam Koçluğu

ETKİLİ ZAMAN YÖNETİMİ

Ocak 12, 2019

‘ Bir varmış bir yokmuş’ masallarda, zihnimize ekilen tohumların arasında ‘zaman’ ile hep bir alışveriş varmış… Düşlerimize ya geçmişi ya geleceği çizerken, ZAMAN nedir, nerededir bilmemişiz. Halbuki küçük birer çocukken anlamamız gerekirmiş, oyunlara daldığımız vakitler hava nasıl kararır hatırlamazdık. Gün doğarken çıkar, kuş cıvıltıları arasında kaçan yakar toplarla batırırdık güneşi, hepi  topu bir mahalle arası, olduğumuz yerde tüketiverirdik günleri…

Bugün ünlü iş adamları, siyasiler ve sarı(altın) yakalıların etkili zaman yönetimi konusunda profesyonel destek aldıklarını bilmekteyiz. Sırf zaman yönetimi için büyük şirketler, dışarıdan aldıkları bir çok eğitimle dengede durmaya çabalıyor. Bunlardan da anlaşılacağı üzere, ilerleyen yaşımıza rağmen zamanı, bir türlü etkin kullanmayı öğrenememişiz.

İlk önce şunu zihninize sormak isterim; ZAMAN NEDİR? sizin için NEYİ ifade ediyor?

Bu sorulara gerçekten vereceğiniz bir cevap var mı? peki sizi tatmin edebildi mi? 

…ZAMAN; hayattır! Akışkandır, hep ŞİMDİ vardır ancak bir bütünün varlığıdır, içerisinde geçmiş ve gelecek barındırır, ama ne geçmiş ne de gelecektir, tüm birikimiyle ŞİMDİ ye aittir! 

Etkili Zaman Yönetimi görüşmelerinde ilk olarak tavsiye ettiğim şey, hayatınızın akışını kağıda haritalandırın. Ortalama herkes, neler yaptığımı biliyorum diyerek düşüncelerinde hesaplama yapmaya kalkar, ancak kağıda döküldüğü zaman çıkan rakamlar hiç iç açıcı durmaz. 

Biliyor musunuz, insanların en çok ihtiyaç duyduğu şeye ayırdıkları zaman ile ihtiyaç olmayan bir şey için ayırdıkları zaman arasında 3kat kayıp oluyormuş.

Mesela, halletmeniz gereken bir iş var, sürekli aklınızda ancak siz o işi ertelemek ve o iş için araştırma yapacakken başka yerlere odaklanmanız neticesinde ortalama 6 saatinizi çöpe atıyorsunuz. Sonrasında gelen yorgunluk hissi ve bunalma yapacaklarınızı rafa kaldırmanıza yol açıyor. Bunun üzerine bir 3 saatinizi daha başka şeylerle oyalanarak geçiriyorsunuz. 

Latince ‘ vakit nakittir ‘ anlamına gelen tempus fugit evrensel bir nakarat haline gelmiştir. Vakit hayattır, hayatınızı sürekli ertelemeyin! 

  • Zaman hakkında yeni bir şahsi yaklaşım geliştirin.
  • Geleceği düşünün, hedeflerinizi belirleyin ve plan yapın.
  • Şu anda zamanınızı nerede, niçin ve nasıl harcadığınızın analizini yapın.
  • Zamanınızı harcamanıza sebep olan şeylerden kendinizi kurtarın.
  • Toplantılarda, okurken, konuşurken, yolculukta, telefon görüşmelerinde ve randevuları ayarlarken nasıl zaman kazanacağınızı öğrenin.
  • Zamanı bir düşman olarak değil bir müttefik olarak görün! 

** ZAMANINIZI ÇALAN İNSANLARI, TEKNOLOJİK SÖMÜRÜYÜ, ŞEHİR HASTALIKLARINI ( AVM VAKTİ- TRAFİK VB.) DURDURUN**

Sevgi ve Dostluk ile…

Bunları da beğenebilirsin ...

Henüz yorum yapılmadı :( Yorum yapmak ister misin ?

    Cevap bırakın