Yaşam Koçluğu

ÖZDENETİM & DUYGUSAL ZEKA

Ocak 18, 2019

Duygusal zekâ, özdenetim ya da nefis terbiyesi aslında birbirinden çok da fazla ayrılmayan kavramlar… Kişinin duygu ve düşüncelerinin bilincinde olup kontrol etmesi özdenetimin esasıdır. Kişinin güçlü olan ve gelişmesi gereken yanlarını listelemesi, olumlu yönleri görerek özgüven sahibi olması ve bu güvenjn geribildirimi ile hareket ederek kendini yönetebilmesi özdenetime sahip olması demektir. Örneğin bir kişj bir kalemi kaybettiğinde iki gün üzülüyorsa, bu örnekte o kişinin duygusal becerisi zayıf olduğu görülür.( farķındayım, insan elbet üzülür diyeceksiniz zira duygusal kontrol sanıldığında zorludur.)

Bir dönem, belki hâla yaygın olan “duygularını serbest bırak, istediğin gibi yaşa, hoşlandığın şey iyidir, hoşlanmadığın şey kötüdür, zincirleri kır, duvarları yık, özgür yaşa” gibi süslü sözler çok itibar kazandı… Çağa hakim olan görüş; kişinin duygularını serbest bırakmasını öğütlüyordu, ve aslında toplumları örgütlüyordu!

Bunun sonucunda bencil, kendini beğenmiş, tüketici genc tipi ortaya çıktı. Sorumluluk istemeyen, zevki kutsallaştırmış bu insan tiplemesine çözüm olarak, duyguları dengeleme yönetemi gerekliydi.

Duyguların özgür olmasından önemlisi, duygulardan özgür olmaktı! Çünkü insanda kötülük yapmaya da müsait bir genetik alt yapı mevcut. O nedenle insanın duygularının duygularının denetime gormesi değil, duygularını denetim altına alması gerekiyordu… Vahşi güdü ve dürtülerini bir atı ıslah eder gibi eğitmeliydi!

Bilindiği gibi, siyaset kelimesi “seyis” kökünden gelir. Atı yerinde ve zamanında hedefe yöneltmek, siyasî beceri gibidir. Aynı şekilde ego terbiyesi de kendi içimizdeki vahşi ata seyislik yapmaktır dersek yanlış olmaz.  Kişisel gelişimde; kişiliğin yönetilmesi, dengeli tutum ve davranışlar büyük önem taşır. Ancak duyguların kontrolunde de denge gereklidir. Fazla bastırılmış duygular kişkyi depresif yapar. Denetlenmeyip kontrllden çıkan duygular, hem kişilikte hem çevre ile ilişkide hasar oluşturur… 

Dengede kalabilmek adına zaman zaman farkındalıkları artırmak, duygusal iniş çıkışları izlemek ve iyi analiz etmek gerekir ki sonrasında doğru adımlar atılabilsin… 

Özdenetimi yüksek, farkında, mutlu ve sağlıklı ruhlara…

Dostluk ve Sevgi ile…

Bunları da beğenebilirsin ...

Henüz yorum yapılmadı :( Yorum yapmak ister misin ?

    Cevap bırakın